از مشهور ترین نرم افزارهای مدلسازی باید به 3d max اشاره کرد که مانند Autocad , Revit و... محصول کمپانیAutodesk بوده و از زمره محبوب ترین برنامه های مدل سازی تمامی رشته ها می باشد ، که البته هم اکنون در رشته تخصصی معماری رقیب های جدی مانند Rhino , Revit و... را در کنار خود می بینید ، ولی بدلیل انعطاف بسیار بالایی که دارد طرفداران بی شماری دارد . ویژگی بارز برنامه 3d max انعطاف پذیری فوق العاده آن در مدلسازی است که برای این کار چندین روش مختلف دارد که بنا به نیازمان و موضوعی که قرار است مدل شود یکی از این راه ها را انتخاب می کنیم ، در نرم افزار 3d max جزء جزء یکobject در کنترل ماست تا object به موضوع مورد نظر ما بدل شود ، ضمن اینکه در 3d max یک لیست بلند بالا از توابع ویرایشی وجود دارد که قدرت ما را در ساخت object های مختلف بالا می برد . برای ما معماران چنین برنامه ای که دست ما را در طراحی هرگونه مدلی باز می گذارد مورد نیاز و ضروری است ، برای مثال ، طرح هایی به سبک کالاتراوا با آن فرم های سیال ، یا فرم های آزاد به سبک زاها حدید و فرم های پیچیده فرانک گری در 3d max به راحتی مدل می شود . همچنین برای طراحان داخلی و دکوراتورها جهت مدلسازی انواع مبلمان هایی که فرم آن را در ذهن پرورانده اند ، این نرم افزار کمک بسیار شایانی می نماید . اما محبوبیت و پرطرفدار بودن این برنامه فقط به دلیل قدرت و انعطاف آن در مدلسازی نیست ، توانایی 3d max در ساخت مصالح مختلف مانند چوب ، فلز ، شیشه ، آب و... بسیار چشمگیر است . هرگونه بافت و مصالحی را با دقت و ظرافت می توان بر رویobject جانمایی کرد ، مثلاً اگر یک صندلی یا میز را مدل کرده ایم ، اینکه جزء جزء آن از چه نوع چوبی باشد و با چه رنگی ، به راحتی قابل تنظیم بوده و حتی اینکه رگه های آن چوب هابه چه میزان و در چه جهتی باشد ، قابلیت ویرایش دارد .گزینه های مختلف مصالح سازی 3d max کمک می کند تا با تنظیم دقیق ، مصالح به واقعیت بسیار نزدیک شود . و اما از قسمت های جذاب 3d max ، نورپردازی آن است که با دسته بندی خوبی که دارد امکان نورپردازی های فوق حرفه ای را به ما می دهد . انواع نورهای واقعی را می توان در 3d max شبیه سازی کرد مانند : هالوژن ، پروژکتوری ، فلورسنت ، فرم دار و شکل دار ، شبیه سازی خورشید ، نورهای حجم دار (مانند آنکه نور در غبار می تابد و مسیر آن دیده می شود) ، که بسته به نیاز می توانیم در پروژه خود استفاده نمائیم . به دلیل دقت بالایی که در تنظیم واحدهای نور در 3d max وجود دارد می توان با نورپردازی واقعی در 3d maxمیزان چراغ ها و لامپ های لازم یک فضا را محاسبه کرد . در رابطه با امکانات برنامه 3d max می توان چندین و چند صفحه نوشت اما قصد ما آشنایی با برنامه است که شاید با ذکر چند مورد دیگر به مقصودمان برسیم :
-امکانات جالب و قدرتمند در ساخت انواع توپوگرافی و طراحی جاده بر روی آن و طراحی land scape .
-ارتباط خوب با برنامه Autocad ، که می تواند پلان ها را جهت تسریع در امر مدلسازی از Autocad و Revit دریافت کرده و نیز به Autocad و Revit خروجی دهد .
-3d max دارای در و پنجره ، نرده ، دیوار و پله آماده نیز هست که می توان در خیلی از مواقع برای تسریع در امر مدلسازی از آن استفاده کرد . -پویا نمایی یا به عبارت دیگر انیمیشن از جمله مواردی است که 3d max به صورت کاملاً حرفه ای انجام می دهد و می توان به کمک آن انیمیشنی جهت معرفی هرچه بهتر پروژه آماده کرد .
-سیستم های ذره ای در 3d max از مباحث شیرین و جالب است که بوسیله آن می توان باد ، باران ، برف و... را به زیبایی شبیه سازی کرد و در render ها و انیمیشن از آن استفاده کرد .
-و آخر اینکه پلاگین های مختلف همانند V-Ray و Mentral-Ray می تواند جهت دریافت خروجی های بسیار قوی و واقعی روی این نرم افزار نصب شود .

 
3dmax

· آشنایی اولیه با ابزارها و منوها

· مدلسازی با poly شامل :

· ساختمان های ویلایی با سقف های شیبدار و منحنی

· ساختمان های بلند مرتبه و مدرن با نمای کامپوزیت

· نماهای curtain wall ( تایل های شیشه ای ) و اسپایدری

· انواع سقف ها و سازه های خرپایی و space frame

· طراحی و دکوراسیون داخلی و تکنیک های مدلسازی انواع سقف های کاذب و گچبری ها و ...

· ساخت انواع پنجره ها و تکنیک های مختلف مدلسازی پله در اشکال مختلف

· طراحی شهری توپوگرافی landscape و راه سازی بر روی آن ، جدول کشی و خیابان کشی و مبلمان شهری

· روش های ساخت مبلمان و object های مختلف

· تمرین مدلسازی در قالب انجام پروژه های مختلف مانند ؛ آمفی تئاتر ، موزه ، هتل ، ...

· ساخت فرم های ارگانیک ، فولدینگ، deconstruction به کمک خط ، patch و nurbs

· طراحی ساخت سازه های بادی و چادری و پوسته های طرح دار بوسیله nurbs و surfacedeform

· ساخت انواع متریال ها مانند آجر و بتن ، شیشه ، آب ، چمن برجسته و ...

· تکنیک های نورپردازی داخلی مانند هالوژن ها ، نورهای مخفی و ...

· نورپردازی خارجی و همچنین روش های رندرینگ روز و شب

· ارتباط max با سایر نرم افزارها و وارد کردن پروژه از cad , rhino , revit , sketchup و ...

· انیمیشن های معماری

· max را بدانید تا ایده هایتان را ببینند

آموزش 3dsmax در موسسه آموزشی گزینه اول